Projektek
GINOP-6.2.3-17-2017-00014
GINOP 6.2.3-17-2017-00014
azonosító számú, a Szegedi Szakképzési Centrum tanulói lemorzsolódással veszélyeztetett intézményeinek fejlesztése
A projektet a Szegedi Szakképzési Centrum és a Szegedi Tudományegyetem konzorciumban valósította meg. A megvalósítás kezdete 2017. december 17, a projekt 2021. június 15-én lezárult. A projekt részére az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott, vissza nem térítendő támogatás összege bruttó 549 548 558 Ft volt, a támogatás intenzitása a GINOP-6.2.3-17-2017-00001 azonosító számú projekt elszámolható költségeinek 100 %-a. A beruházás az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg, a Széchenyi 2020 program keretében.
A GINOP-6.2.3-17. projekt kiemelt célja a végzettség nélküli iskolaelhagyók számának csökkentése, a szakképző intézmények kulcskompetencia-fejlesztő kapacitásainak megerősítése, az alapkészségek fejlesztésére alkalmas eszközrendszer korszerűsítése, a szakképzés eredményesebbé tétele, az iskolai teljesítmény növelése az egész életen át tartó tanulásra való képessé tétel érdekében.
Abból célból, hogy a lemaradó, lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók nagyobb segítséget kapjanak a tanulásban, kompetencia fejlődésüket elősegítsük 5-10 fős tanulócsoportokat alakítottunk ki. A tanulócsoportokkal való foglakozás hatékonyságának növelése miatt a pedagógusok módszertani fejlesztése érdekében akkreditált pedagógus továbbképzést szerveztünk különböző témakörökben.
A fejlesztő csoportok munkájának sikerét a tanulmányi átlaguk változásával tudtuk nyomon követni. Ez az érték a fejlesztő csoportok sikeres munkájának köszönhetően a projekt végére 1 tizeddel javult.
A lemorzsolódás tekintetében is sikeresnek mondhatjuk a projekt időszaka alatt végzett munkát, ugyanis a Szegedi Szakképzési Centrum vállalt célértéke a középfokú végzettség nélküli tanulói jogviszony megszűnése tekintetében 7,63%, a 2019/20-as tanév végére a lemorzsolódási együttható értéke 7,15 %-ra csökkent.
Három tagintézményünkben Digitális Közösségi Alkotóműhelyt alakítottunk ki iskoláink részére, ahol diákjainknak lehetőségük van szabad foglalkozásokon részt venni elektronika, 3D nyomtatás, robotépítés, lézervágás, CNC megmunkálás, varrás, fa-és fémmegmunkálás témakörökben. Egyik iskolánkban lehetőségünk volt olyan DKA műhelyt kialakítani, mellyel a hosszútávú fenntarthatóságot tudjuk biztosítani, ahol a foglalkozások a nagyközönség számára is elérhetők.
A DKA tantermek teljes beruházási költsége bruttó: 111 879 071 Ft volt.
A sikeres pályaorientáció érdekében üzemlátogatásokat, pályaorientációs kirándulásokat, vállalkozói fórumokat, Gazdag Szaki programokat szerveztünk. Az iskolához való kötődést, a csapatépítést szabadidős programok szervezésével támogattuk.